Rezolucja Pawła Karola Sanguszki na rzecz starszego ziemskiego opatowskiego Haszkla Jeleniowicza

Paweł Karol Sanguszko w odpowiedzi na suplikę starszego ziemskiego Haszkla Jeleniowicza nakazuje wygnanie z Opatowa Abusia Herszkowicza na podstawie zawieszonego wcześniej dekretu w Kolbuszowej za ponowne atakowanie osoby starszego. Jednocześnie potwierdza wcześniejsze  przywileje protekcyjne i wyłącza starszego ziemskiego i jego dzieci spod jurysydykcji sądu dzierżawcy opatowskiego, nakazuje, aby wszystkie sprawy rozstrzygane były w sądzie rabina i duchownych, kasuje wyrok dzierżawcy w sprawie, której stroną był syn starszego Józef Haszklewicz. Ponadto uwalnia starszego ziemskiego od taksy kupieckiej, na podstawie uchwał żydowskich, natomiast w sprawie wierników do krupki żydowskiej pomimo wcześniejszego dekretu, w którym nakazywał, aby jednego wybierał kahał a drugiego starszy ziemski, wyraża zgodę na wybranie dwóch nowych przez kahał opatowski. Wszystkim sprzeciwiającym grozi karą pieniężną na swój skarb w wysokości 100 czerwonych złotych.
Archiwum: Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie (AGAD)
Zespół: Archiwum Gospodarcze Wilanowskie
Sygnatura: AGAD, AGW ADO, I-121, s. 39-41
Data wytworzenia: 03.08.1745